Pravidla pro práci s proměnnými
Při práci s proměnnými je dobré dodržovat určitá pravidla.
Preferujte const
Proměnné vytvořené pomocí const
měnit nelze. U dobrých programátorů je zvykem vytvářet proměnné téměř výhradně pomocí const
a používat let
pouze v případě, že k tomu máme dobrý důvod. Čím méně proměnných lze měnit, tím menší je totiž riziko vzniku nežádoucích chyb v programu.
Pojmenování proměnných
Už od úplných začátků s programováním je dobré učit se dobrým návykům, které budou později prospěšné nejen vám, ale hlavně lidem ve vašem okolí. Jedním z takových návyků je správné pojmenovávání proměnných.
- Název proměnné by neměl začínat velkým písmenem, např.
Pocet. Takové názvy jsou rezervované pro speciální typy proměnných, ke kterým se v tomto kurzu dostaneme až téměř na konci. - Název proměnné by neměl obsahovat diakritiku, např.
počet. Programovací jazyky vznikaly v anglickém prostředí, kde se diakritika nepoužívá, takže si s ní většina jazyků neporadí. - Víceslovné proměnné nesmí obsahovat mezeru, např.
pocet hodin. To by si JavaScript myslel, že to jsou dvě proměnné za sebou a nevěděl by co s tím. Pokud chcete proměnnou s více slovy, použijte takzvanou camel casevelbloudí notaci pocetHodin nebo snake casehadí notaci pocet_hodin. - Vždy proměnnou pojmenujte tak, aby její název jasně napovídal, co se uvnitř ní nachází. Například proměnná pocet_hodin jasně říká, že v ní bude uložen asi nějaký počet hodin. Můžeme podlehnout touze název proměnné zkrátit například na pcthdn, aby se nám lépe psala. Až ovšem někdo další bude takový program číst, bude mlátit hlavou do stolu, cože proboha znamená zkratka pcthdn.
- Nakonec je dobré si uvědomit, že programy i programátoři se téměř vždy pohybují v mezinárodním prostředí. Takže je vždycky lepší pojmenovávat proměnné anglicky. V tomto kurzu ještě tohle pravidlo trošku rozvolníme, ale i tak si můžete začít zvykat na proměnné s názvem number_of_hours.