Kódím.cz
1

Úvod do JavaScriptu

Seznámíme se s jazykem JavaScript a ukážeme si, jak se v JavaScriptu píší jednoduché programy.

Doporučené čtení na doma

JavaScript je programovací jazyk s dlouhou historií. Ta se píše už od roku 1995, kdy jistý pán jménem Brendan Eich vytvořil první verzi JavaScriptu tak, že spojil koncepty ze tří různých jazyků: Scheme, Self a Java. Od té doby si JavaScript s sebou nese některé zajímavé a užitečné koncepty, které v jiných mainstreamových jazycích moc nenajdete. Zároveň však obsahuje myšlenky, jež programování spíše komplikují. Na obojí, dobré i zlé, budeme v tomto kurzu často narážet.

ECMAScript

Podobně jako má čeština Pravidla českého pravopisu, má i JavaScript svoje standardizovaná pravidla, kterým se říká ECMAScript. Podobně jako pravidla češtiny i ECMAScript se v čase vyvíjí a proměňuje. Aby se vždy vědělo o jaké verzi ECMAScript pravidel se mluví, používají se čísla verzí jako ECMAScript 1, ECMAScript 2 apod. Ke dnešnímu dni je aktuálně nejpoužívanější JavaScript ve verzi ECMAScript 6, zkráceně ES6. Je to poměrně mladá verze z roku 2015, takže často ještě narazíte na kód, který je napsaný ve verzi ES5 z roku 2009 nebo ještě starší.

Ve verzi ES5 se například proměnné nevytvářejí pomocí let a const nýbrž pomocí var. Náš příklad s výplatou by tedy ve verzi ES5 vypadal takto.

var sazba = 500;
var vyplata = 8 * 21 * sazba;

Proměnné vytvořené pomocí var se dají měnit podobně jako proměnné vytvořené pomocí let. Platí pro ně ovšem trochu jiná pravidla a ta jsou právě často na překážku dobrému programátorskému stylu. To je důvod, proč toto klíčové slovo bylo v ES6 nahrazeno klíčovými slovy let a const. Klíčové slovo var už je tedy zastaralé a není žádný důvod jej používat. My v tomto kurzu budeme striktně používat let a const. Pokud v nějakém starším online kurzu nebo knize narazíte na var, použíjte místo něj vždy let nebo const.

Vytváření proměnných

V JavaScriptu se ukrývá mnoho různých pastí, ve kterých je možné snadno uvíznout. Jedna z opravdu záludných věci je, že k vytvoření proměnné ve skutečnosti nepotřebujete ani let, ani const, ani var. Pokud přiřadíte hodnotu do proměnné, která ještě neexistuje, JavaScript runtime ji pro vás vytvoří automaticky. To však otvírá velký prostor pro chyby vzniklé překlepem. Uvažte například tento kód.

> let mzda = 500
> nzda = 350

JavaScript runtime si zde neuvědomí, že jsme udělali překlep a vytvoří novou proměnnou nzda s hodnotou 350. Původní proměnná tedy zůstane nezměněná a už máme zaděláno na problém. Na tuto situaci je dobré si v začátcích dávat dobrý pozor. V profesionální praxi se pak často používá takzvaný linter, který automaticky označuje podezřelá místa v kódu, abychom se vyhnuli častým chybám. V tomto kurzu linter používat nebudeme, protože jeho správné nastavení vyžaduje určité zkušenosti a musí se dělat pro každý projekt zvlášť.