Kódím.cz
2

Co je to programování

Povíme si co je to programování, jak funguje počítač, a vyzkoušíme si jaké problémy se v programování řeší

Tento kurz vás provede úplnými základy programování. Do začátku nebudete potřebovat žádné jiné znalosti než úplně základní počítačovou gramotnost. Budeme společně postupovat pomalu krok po kroku a každou jednotlivou věc se budu snažit vysvětlit tak, abyste jí opravdu dokázali porozumět.

Počítače

Počítače jsou jeden z nejdůležitějších vynálezů lidstva 20tého století. Máme je na stole v podobě notebooků, v kapse v podobě mobilních telefonů, v hodinkách, v televizích, v autech, v letadlech, prostě všude. Prostupují našimi životy, řeší za nás ohromné množství problému a poskytují nám také spoustu zábavy.

Počítače ale pořád potřebují nás lidi, abychom jim řekli, co mají dělat. Zatím ještě nejsme v době, kdy by počítače uměly myslet sami za sebe a proto se pořád nejvíce podobují těm krabicím s černou obrazovkou jako na obrázku výše. Tiše sedí a očekávají naše instrukce. Pokud má počítač za nás vyřešit nějaký problém (například najít ranní spojení z hospody na okraji města do vyhřáté postele), musíme mu přesně popsat, jak to má udělat. Pokud chceme na počítači hrát hru, musíme extrémně detailně popsat její pravidla a chování.