Kódím.cz
2

Co je to programování

Povíme si co je to programování, jak funguje počítač, a vyzkoušíme si jaké problémy se v programování řeší

Co je to "Python"?

Jistě už tušíte, že Python je programovací jazyk a že ho budeme používat pro to, abychom se domluvili s počítačem a dali mu tak instrukce, co po něm budeme chtít vykonat.
Co to ale takový programovací jazyk je?
Zjednodušeně bychom mohli říci, že většina programovacích jazyků je tvořena:

  • souborem slov a pravidel ke psaní programů - gramatikou
  • způsobem jak tyto napsané programy spustit
  • názvoslovím pro jednotlivé části (soubory, složky, spouštěče, překladače, ...)

V následujících lekcích se budeme učit psát programy právě v jazyce Python a tyto speciální slova a pravidla si ukážeme.

Psaní

Nejprve je potřeba nějaký svůj první soubor (v Pythonu nazývaný script, nebo modul) vytvořit a napsat do něj příkazy tak, aby jim Python rozuměl.
U Pythonu je to velmi snadné, protože jeho soubory jsou tvořené obyčejným textem. Napíšete je tedy stejně snadno jako byste si vytvářeli například poznámku poznamka.txt jen místo koncovky .txt použijete koncovku pro python scripty .py. Váš první program tedy může mít například název prvni_program.py. Python soubory nejsou nijak zamotané a dají se tak snadno číst, kopírovat a sdílet mezi lidmi.

Programátoři si usnadňují psaní programů tím, že k programování používají speciální editory (vývojové prostředí, IDE), které jim tvorbu souborů usnadňují, podporují chytré vyhledávání, zvýrazňování pravidel pro jednotlivé programy a také jednoduché spuštění.
My budeme v rámci kurzu používat vývojové prostředí Visual Studio Code, které je velmi univerzální a rozšířené.

Spouštění

Pokud budeme chtít aby počítač vykonal, co jsme mu připravili, budeme potřebovat takzvaný Python interpreter.
To je ten "program", který jste si stáhli a nainstalovali ze stránek python.org. Python interpreter je jakýsi překladač a spouštěč, který váš soubor vezme, podívá se, co je v něm napsané, a řádek po řádku bude počítači říkat (už řečí, které rozumí jen počítače) co má přesně udělat.
My tak nemusíme umět přímo řeč počítačů, ale stačí nám jednoduchá a přehledná gramatika Pythonu. Vše ostatní zařídí právě interpreter.

Jelikož je Python oblíbený jazyk, jeho vývoj pokračuje stále dopředu a i jeho gramatika se vyvíjí (pravidelně jednou ročně v listopadu). Starší verze Pythonu (interpreteru) tak už například nerozumí slovíčkům z novějších verzí.
Nemusíte mít ale obavy, velká změna nastala jen při přechodu mezi verzemi 2 a 3. Pokud budete používat Python verze 3.7 a vyšší, bude vše zpravidla fungovat tak, jak má.

Co když má ale někdo někde schovaný program po babičce, psaný ještě ve verzi 2? Jakým způsobem by šel spustit?
Na počítači můžete mít v jednu chvíli nainstalováno python interpreterů kolik budete chtít, dokonce i v různých verzích. Někdy je to dokonce i potřeba abyste si ověřili, že váš program půjde spustit i ve starší verzi, kterou má u sebe nainstalovanou kolega.
Při spuštění vašeho programu, pokud neřeknete jinak, se vždy použije právě první interpreter, který počítač na své cestě (vnitřní seznam nainstalovaných programů) najde.

Aby to nebylo tak jednoduché, tak z interpreterů, které máte nainstalované, můžete ještě vytvářet speciální kopie pro své projekty.
Těmto "kopiím hlavních interpreterů" se říká virtual environmentvirtuální prostředí a často ho uvidíte pod názvem venv nebo .venv.
Používáme to v případě, že chceme mít ve svých projektech hezky uklizeno a nechceme, aby na sobě byly jednotlivé projekty přes náš hlavní interpreter závislé.

Na obrázku níže tak vidíte příklad, kdy máme nainstalované dva intepretery (dvě verze Pythonu) ve verzích 3.7.0 a 3.6.5 a vytvořili jsme si z nich tři kopie, pro každý projekt jednu.

Notebook

Pokud chceme program spouštět právě přes vývojové prostředí (Visual Studio Code), je potřeba mu nastavit, který interpreter má pro náš projekt používat. Ze začátku si s tím nemusíte příliš lámat hlavu, můžete použít ten jediný, který máte právě nainstalovaný.

Zajímavosti na konec

Jak už víme, tak Python interpreter je program, který spouští naše soubory. V jakém jazyce je ale on sám napsaný?? Hlavní oficiální verze, kterou jste si stáhli je psaná v jazyce C. Existuje ale i několik dalších verzí (říkáme jim příchutě) napsaných například v jazyce Java, Ruby, Rust a dalších. Více se o nich můžete dočíst zde.

I přesto, že má Python dva hady jako své logo, název Python není inspirován hadem.
Python je pojmenovaný po Britské komediální skupině Monty Python's Flying Circus.