Kódím.cz
1

Instalace nástrojů

Před tím, než začneme tvořit weby, je potřeba si počítač vybavit nástroji, které nám usnadní práci.

Node.js a NPM

Nyní je potřeba nainstalovat Node.js a balíčkovací systém NPM. Tyto programy slouží ke spouštění JavaScriptových programů a díky nim budeme moct vytvářet moderní webové stránky. Opět následujte instrukce na oficiální stránce. Stáhněte a nainstalujte verzi označenou jako LTS. V současné době je to verze 20.1.1 LTS. Číslo verze může být i vyšší, pokud tento manuál čtete někdy v budoucnosti. Pokud už máte Node.js z dřívějška, stejně si nainstalujte nejnovější verzi.

NPM je součást instalace Node.js, takže se nainstaluje společně s ním. Obvykle se tedy neřeší zvlášť, my ovšem důrazně doporučujeme i npm aktualizovat na nejnovější verzi, protože se tím odstraní i jedna nepěkná chyba v aktuální instalaci Node.js. K aktualizaci budete opět potřebovat terminál nebo-li příkazovou řádku. Pokud vám nezůstal otevřený z instalace gitu, znovu ho otevřete postupem popsaným v czechitas-podklady.cz/git-instalace/.

Do terminálu napište následující příkaz:

npm i -g npm

Pozor na mezery, všechna písmena jsou malá, před g je jedna pomlčka. Vypíše se pár řádků o tom, z jaké verze na jakou verzi se npm aktualizuje (skončit byste měli na verzi 9.8.1 nebo novější) a po chvilce se objeví opět řádek s výzvou (končí zobáčkem > ve Windows nebo dolarem $ na MacOS a Linuxu), za kterou můžete psát další příkaz.

Okno terminálu se vám bude hodit ještě pro ověření celé instalace, takže ho ještě nezavírejte.