Kódím.cz
1

Přípravná lekce

Samostudium základů TypeScriptu jako příprava na následující živé lekce

Kompilace TypeScriptu

Náš kód z předchozí lekce už je bez chyb. Potíž je však v tom, že jej nemáme jak spustit. Runtime uvnitř prohlížeče umí spouštět pouze JavaScript. Kdybychom do HTML vložili přímo soubor index.ts, prohlížeč by nevěděl, jak jej vykonat.

Tato situace se řeší tak, že náš TypeScriptový kód přeložíme pomocí speciálního programu do čistého JavaScriptu. Tomuto procesu se odborně říká compilationkompilace. Program, který kompilaci provádí se jmenuje tsc (TypeScript Compiler). Musíme jej nejprve nainstalovat pomocí nástroje npm (Node Package Manager):

$ npm install -g typescript

Po instalaci můžeme ve složce projektu zavolat příkaz tsc. Pokud máme tsconfig.json v kořenové složce projektu, můžeme tento příkaz zavolat bez parametrů.

$ tsc

Výstupem kompilátoru je JavaScriptový soubor index.js, který dělá přesně totéž, co TypeScriptový kód v souboru index.ts. Všimněte si, že TypeScript má malinko jiný názor na to, jak psát kód v čistém JavaScriptu. Funkce checkPasswordStrength v našem zdrojovém souboru definována takto:

const checkPasswordStrength = (password: string): string => {

Kompilátor však tento kód drze přeložil na:

var checkPasswordStrength = function (password) {

Prozatím to nebudeme řešit a obsahem souboru index.js se nebudeme trápit. Stačí nám důvěra v to, že kompilátor ví, co dělá a že náš program přeložil správně.

Nyní můžeme výsledný soubor index.js vložit do HTML a vyzkoušet, že program skutečně funguje.

Watch mód

Při vývoji je nepohodlné neustále spouštět kompilaci ručně. Proto tsc umí pracovat v tzv. watch módu, kdy sleduje změny v souborech a překládá je automaticky. Tento mód spustíme takto:

$ tsc --watch