Kódím.cz
1

Čísla a řetězce

Nyní už skutečně začneme programovat a vyzkoušíme si první příkazy v jazyce Python.

Hodnoty

Hodnoty představují všechny možné druhy dat, se kterými můžou naše programy pracovat. Hodnoty se dle způsobu použití dělí do různých kategoríí zvaných datové typy. Datových typů existuje velké množství. V tuto chvíli si představíme ty nejzákladnější - celá čísla a desetinná čísla.

Celá čísla

Nejjednodušší datový typ jsou celá čísla. Pod tento typ patří hodnoty jako 12, 1321500, -5, 0 a podobně.

127

Desetinná čísla

S celými čísly bychom si dlouho nevystačili. Dalším datovým typem tedy budou desetinná čísla, např. 13.4, 6.0, -0.0001, 0.0 apod. Pozor, že programátoři vždycky píší desetinná čísla s tečkou, nikoliv s čárkou.

3.141592

Aritmetické operátory

Nyní už máme prostředky k tomu, abychom mohli pomocí Pythonu něco spočítat. V Python máme k dispozici běžné aritmetické operátory:

  • sčítání: +
  • odčítání: -
  • násobení: *
  • dělení: /

Díky těmto operátorům můžeme Python použít jako kalkulačku a psát aritmetické výrazy jako

12 * 13 + 10

Výpis na obrazovku

Programy automaticky neinformují o každé operaci, kterou provedou, aby nás nezahltily informacemi. Pokud například program provede nějaký výpočet a my chceme vědět jeho výsledek, můžeme využít tzv. funkci. O funkcích si řekneme později více informací, zatím budeme využívat pouze funkci print(), která vypíše na obrazovku výraz, který zapíšeme do kulatých závorek.

print(12 * 13 + 10)

Spuštění programu

Abychom výsledek viděli, musíme program spustit. Před spuštěním je potřeba soubor uložit, a to pomocí klávesové zkratky nebo pomocí menu File a volby Save. Pokud máme nainstalovaný doplněk Python pro Visual Studio Code, můžeme ke spuštění použít šipku, která se zobrazí vpravo nahoře. Pozor na to, že šipka se zobrazí pouze v případě, že náš soubor má v názvu příponu .py.

Alternativně můžeme ke spuštění programu použít terminál. Ten otevřeme pomocí menu Terminal a volby New Terminal. V dolní části obrazovky se zobrazí terminál, což je textové rozhraní pro komunikaci s počítačem. Do terminálu napíšeme příkaz ke spuštění.

Pokud pracujeme v operačním systému Windows, napíšeme do terminálu

python program.py

Část program.py případně nahradíme názvem programu, který chceme spustit.

Pokud používáme operační systém MacOS nebo Linux, pouižjeme příkaz

python3 program.py

Opět platí, že část program.py nahradíme názvem programu, který chceme spustit.

Oba postupy spuštění vedou ke stejnému výsledku. Program se spustí a do terminálu vypíše vše, co chceme vypsat pomocí funkce print(). Pokud jsme použili pro spuštění programu šipku a terminál nemáme otevřený, Visual Studio Code nám ho automaticky otevře.

Další operátory

Python ovšem nabízí ještě další užitečné operátory:

  • mocnění: **
  • celočíselné dělení: //
  • zbytek po dělení: %

Pomocí mocnění můžeme umocňovat čísla, například

print(2 ** 8)

Pomocí celočíselného dělení můžeme dělit celá čísla

print(14 // 4)

Pokud by nás zajímal zbytek po celočíselném dělení, můžeme použít operátor pro zbytek po dělení

print(14 % 4)

Komentáře

K využití funkcí můžeme přidat vysvětlující poznámku, kterou označujeme jako komentář. Komentář je řádka programu, která má programátorům pomoci se v programu zorientovat a při samotném spuštění ji Python ignoruje. Komentář začítáme symbolem # a za něj můžeme napsat cokoli.

# Mocnina - 2 na 8
print(2 ** 8)
# Celočíselné dělení
print(14 // 4)
# Zbytek po celočíselném dělení
print(14 % 4)