Kódím.cz
1

Jazyky a nástroje

Nainstalujeme jazyk Python a nástroje, které budete pro programování na vlastním počítači potřebovat.

Instalace jazyka Python

Windows

Pokud máte počítač s Windows, následujte tyto kroky:

 1. Ujistěte se, že máte aktualizovaný systém. To zajistíte nejjednodušeji tak, že svůj počítač restartujete.

 2. Jděte na stránku Python Releases for Windows, kde klikněte na Latest Python 3 Release a dole stáhněte Windows installer (64-bit). Stažený soubor spusťte. Rozběhne se průvodce instalací.

 3. Na úvodní obrazovce je velmi důležité zaškrtnout volbu Add Python 3.X to PATH (viz obrázek)

 4. Klikněte na Install Now, odsouhlaste případné otázky ohledně změn na vašem počítači a vyčkejte dokončení instalace. Jakmile instalace skončí, zavřete okno tlačítkem Close.

Mac OS

Pokud máte počítač s Mac OS, je velmi pravděpodobné, že už máte Python nainstalovaný. Ověřte si instalaci (viz sekce Ověření instalace). Jinak postupujte podobně jako v případě Windows.

 1. Jděte na stránku Python Releases for Mac OS X, kde klikněte na Latest Python 3 Release a stáhněte macOS 64-bit installer.
 2. Stažený soubor spusťte a pokračujte dle pokynů instalace až do jejího konce.

Linux

Pokud používáte některou z populárních distribucí Linuxu jako Ubuntu, Linux Mint apod., je velká naděje, že už máte Python nainstalovaný. Ověřte si instalaci (viz sekce Ověření instalace).

Instalace editoru Visual Studio Code

Windows

 1. Z tohoto odkazu si stáhněte Visual Studio Code.
 2. Stažený soubor spusťte. Rozběhne se průvodce instalací, ve kterém stačí klikat na Next tak dlouho, dokud se nespustí instalace. Ve druhém kroku je pouze potřeba souhlasit s licencí.
 3. Jakmile instalace doběhne, zavřete okno tlačítkem Finish. Visual Studio Code by se mělo samo spustit ihned po instalaci.

Mac OS

 1. Na oficiální stránce si stáhněte Visual Studio Code (modré tlačítko Download Mac ...). Spusťte instalaci a následujte ji až do zdařilého konce.

Linux

 1. Na oficiální stránce si stáhněte Visual Studio Code (modré tlačítko .deb pro Debian/Ubuntu, nebo .rpm pro Red Hat/Fedora). Spusťte instalaci a následujte ji až do zdařilého konce.