Kódím.cz
1

Úvod do Reactu

Napíšeme si první aplikace v Reactu a představíme si hlavní principy tohoto moderního frameworku.

Do této chvíle jsem naše aplikace psali v "čistém" (anglicky se též říká "vanilla") JavaScriptu. Postupy, které jsme se dosud naučili, jsou zcela legitimní samy o sobě a můžeme takto psát i větší aplikace. U aplikací, které jsou velmi interaktivní a často mění obsah stránky, však narazíme na různé problémy.

  • Budeme muset náš kód zodpovědně strukturovat do komponent. Protože všechny komponenty se píší velmi podobně, budeme mít spoustu kódu, který píšeme pořád dokola.
  • Zařídit správnou komunikaci mezi velkým množstvím komponent začne být čím dál těžší.
  • Při velkém množství komponent je poměrně těžké zajistit dobrý výkon aplikace.

Na tyto problémy tvrdě narazili vývojáři Facebooku, a proto vytvořili framework s názvem React, který měl tyto problémy pomoci odstranit. Podobných frameworků existuje vícero. Mezi nejznámější vedle Reactu patří Angular a Vue. Tato trojice je nejpoužívanějšími frameworky pro vývoj webů. V současné době je React stále s přehledem nejpopulárnější a také nejžádanější na trhu práce.

První React aplikace

Ať už je to šikovná náhoda nebo dokonale promyšlený plán, velkou část reactových principů už jste v tomto kurzu používali, aniž byste o tom věděli. K vytvoření našeho prvního React projektu tak stačí pouze malinko upravit konfiguraci Webpacku a naučit se psát náš kód reactovým způsobem.

Základní Webpack projekt nastavený pro práci v Reactu si můžete vygenerovat pomocí npm init kodim-app@latest.

$ npm init kodim-app@latest my-app

Pozor na to, že tontokrát v příkazu chybí slovíčko vanilla. React projekt se používá stejným způsobem, jakým jsme u Webpack projektů zvyklí. Všimněte si však, že místo index.js zde máme soubor index.jsx. Příponu .jsx budeme používat u souborů, které obsahují reactový kód. Co tato přípona znamená, si povíme v následující části.

JavaScript XML

Do této chvíle jsme viděli dva způsoby, jak v JavaScriptu vytvořit obsah stránky. Jedna z možností byla vytvořit řetězec obsahující HTML a ten pak vložit do stránky pomocí innerHTML.

const obsah = '<h1 class="title">Moje stránka</h1>';

const appElm = document.querySelector('#app');
appElm.innerHTML = obsah;

Toto řešení je relativně přímočaré, ale má nevýhody v tom, že je těžké udělat obsah interaktivní. Naučili jsme se proto druhý způsob, kdy místo řetězce vytvoříme DOM element.

const obsah = document.createElement('h1');
obsah.classList.add('title');
obsah.textContent = 'Moje stránka';

const appElm = document.querySelector('#app');
appElm.appendChild(obsah);

Toto řešení už je praktičtější, kód je však delší a méně přehledný. Zde proto s velkou fanfárou a na alegorickém voze přijíždí React se třetím způsobem, jak vytvářet obsah stránky.

const obsah = <h1 className="title">Moje stránka</h1>;

V tuto chvíli do proměnné obsah přímo bez obalení uvozovkami ukládáme něco, co vypadá podezřele jako HTML. Není to však přesně HTML, nýbrž takzvané JSX (JavaScript XML). Zápis JSX je velmi podobný jazyku HTML, jsou zde však drobné rozdíly. Například místo atributu class se v JSX používá atribut className.

JSX elementy jsou reactová obdoba DOM elementů, které jsme používali ve vanilla JavaScriptu. Jde o zcela nový typ hodnoty, a proto je můžeme stejně jako ostatní hodnoty ukládat do proměnných, předávat funkcím, vracet z funkcí, vkládat do polí i objektů a tak dále.

Reactová aplikace

Pokud chceme náš JSX element vložit na stránku, musíme nejdříve v kódu založit reactovou aplikaci. To se dělá pomocí funkce createRoot. Této funkci předáme DOM element, uvnitř kterého se bude aplikace vykreslovat. Většinou to bývá div, kterému nastavíme id na app.

import { createRoot } from 'react-dom/client';

const appRoot = createRoot(document.querySelector('#app'));

Na objektu, který nám vrátí funkce createRoot, pak zavoláme funkci render, které už předáme JSX, které chceme vložit na stránku.

Aby nám React správně fungoval, musíme ještě na začátku každého souboru s příponou .jsx importovat balíček react. Celý soubor index.jsx tak bude vypadat takto.

import React from 'react';
import { createRoot } from 'react-dom/client';

const appRoot = createRoot(document.querySelector('#app'));
appRoot.render(<h1 className="title">Moje stránka</h1>);