Kódím.cz
2

Úvod do Gitu

Představíme si verzovací systém Git, který nám usnadní správu a sdílení zdrojových kódů.

Základní pojmy

Představte si, že jste právě dokončili určitou ucelenou věc na vašem projektu. Například jste opravili nějakou chybu nebo přidali nějakou funkčnost. V tuto chvíli si chcete udělat jakýsi snímek toho, v jakém stavu se projekt právě teď nachází, abyste se případně do tohoto stavu mohli kdykoliv vrátit. Je to podobné, jako když hrajete počítačovou hru a chcete si ji v nějakém místě uložit, abyste se pak na toto místo mohli vrátit, kdyby vaši postavu později ve hře potkal neblahý osud.

Náš snímek si tedy pamatuje stav celého projektu v určitém čase. V teorii verzování kódu se takovému snímku říká revisionrevize. Git však místo termínu revize používá slovo commit, které nemá žádný český překlad. Toto slovo ale používají naprosto všichni, kdo s Gitem pracují. Budeme jej tedy používat i my.

Ke každému commitu se navíc přidává zpráva o tom, co se v něm dokončilo za práci. Po čase si pak můžeme prohlédnout historii commitů v projektu a přehledně vidět, co se přesně dělo.

Všimněte si, že každý commit obsahuje zprávu a takzvaný hashdigitální otisk. Tento otisk jednoznačně identifikuje každý commit, abychom se kdykoliv mohli k libovolnému commitu vrátit.