Kódím.cz
2

Úvod do Gitu

Představíme si verzovací systém Git, který nám usnadní správu a sdílení zdrojových kódů.

Ve chvíli, kdy začneme pracovat na seriózních projektech s větším množstvím kódu, objeví se starosti, které s programováním až tolik nesouvisí. Budeme chtít:

  1. zajistit, aby se nám projekt nerozpadl pod rukama tím, jak přibývá stále více a více kódu,
  2. zálohovat náš kód, aby se nestalo, že nám klekne počítač a příjdeme třeba o rok práce,
  3. spravovat různé verze projektu, abychom mohli zákazníkovi předat funkčí produkt a zároveň jej dále vylepšovat,
  4. organizovat spolupráci více lidí na jednom projektu tak, aby si navzájem nelezli do zelí.

Se všemi těmito výzvami nám pomůže takzvaný version control systemverzovací systém. Takových systémů je k dispozici vícero, ale zdaleka nejpopulárnější je systém jménem Git.

Systém Git

Verzovací systém Git je jeden z nejpopulárnější systémů pro správu verzí, protože je velmi dobře promyšlený. Díky tomu se dá použít jak na malé projekty, například v rámci tohoto kurzu, tak na rozsáhlý software, na kterém pracují desítky lidí zároveň.

Git je velmi flexibilní a dá se použít mnoha různými způsoby. Existuje vícero různých metodik, jak s Gitem pracovat, které se liší podle typu a velikosti projektu. Základní princip je však víceméně pořád stejný.

Repozitář

Základním pojmem Gitu je takzvaný repositoryrepozitář, ve kterém se nachází všechny soubory, které tvoří váš projekt. Většinou bývá na nějakém serveru, na který mají přistup všichni vývojáři projektu a mohou do něj přispívat svým kódem. Takový server může běžet například v rámci nějaké firmy a mají do něj přístup pouze vývojáři z této firmy. Pokud na projektu pracujete sami, můžete si pro něj vytvořit repozitář na některé hostovací službě, jako GitHub, GitLab, Bitbucket a další.