Kódím.cz
1

Opakování a pozicování

Opakování základních znalostí HTML a CSS a vlastnost position.

CSS position

Tok stránky

Před tím, než se ponoříme do pozicování, připomeneme si jak se prvky na naší stránce skládají. Pokud jsou prvky blokové, zabírají celou šířku stránky. To je například div, article, p nebo h2. Prvky řádkové (inline) zabírají pouze tolik, kolik je jejich obsah a skládají se vedle sebe. Inline prvky jsou třeba span, a, nebo button. Tomu se říká normální tok stránky (normal flow).
Často se nám ale stává, že potřebujeme prvky poskládat na stránce jinak. Dříve se k tomu využívaly tabulky a vlastnost float, ale dnes se kromě jiného využívá vlastnost position.

Page a viewport

Už víme, co je prvek na stránce a co je to tok stránky. Pro pochopení vlastnosti position si ještě ujasníme rozdíl mezi stránkou (page) a tzv. "průhledem", kterému budeme říkat anglckým výrazem viewport. Stránka je celý náš HTML obsah, který je na dané URL adrese. Viewport je ta část stránky, kterou momentálně vidíme v našem okně.

CSS vlastnost position

Jak název napovídá, vlastnost position nám umožňuje ovlivňovat pozici prvku na stránce. vlastnost position může mít hodnotu:

  • static
  • relative
  • absolute
  • fixed
  • sticky

Vlastnost position nastavujeme tomu prvku, který chceme někam pozicovat (posouvat na ose x a y). Tomu samému prvku také nastavíme, o kolik se má posunout a v jakém směru.

  • shora – top
  • zdola – bottom
  • zleva – left
  • zprava – right Hodnoty těchto vlastností jsou jednotky (pixely, em, rem, vh, etc.)

Ačkoli se to může zdát trochu zavádějící, tak všimněme si, že top neznamená nahoru, a left doleva, ale shora a zleva. Tyto hodnoty nám říkají, o kolik se prvek posune od okraje toho, vůči čemu se pozicuje.

Static

Hodnota static je defaultní nastavení vlastnosti position. Znamená, že se prvky zobrazí v normálním toku stránky.

Relative

Position relative znamená, že se prvek pozicuje (posouvá shora/zleva/zprava/zdola) od své původní pozice, kterou by měl v normálním toku stránky. Zbytek stránky se nijak neposune, aby vyplnil místo, které se uvolnilo posunutím prvku. Prvek se tedy pozicuje vůči své původní pozici.

Všimněme si, že prvek je nyní jakoby "nad" obsahem a překrývá ho. To se děje proto, že prvky, které mají jinou pozici než static, zároveň dostanou možnost mít nastavený z-index, který ovlivňuje právě toto chování. Čím vyšší z-index, tím "výš na stránce" nebo "blíž k nám" obsah je.

Absolute

Prvek s nastavením pozice absolute, je vyjmutý z toku stránky. Ostatní prvky vyplní jeho místo.
Prvek se pozicuje vůči k rodiči, který je napozicovaný. Pokud takový prvek není, prvek se pozicuje vůči celé stránce (body).

Fixed

Prvek s pozicí fixed je také vyjmutý z toku stránky. Pozicuje se vůči viewportu.

Sticky

Určitě víte, co myslím, když vám připomenu ty otravné reklamy v článku, které i když přes ně scrollujete, "přilepí" se vám k okraji okna a pořád na vás svítí. Přesně takhle se chová pozice sticky. Pokud je prvek uvnitř viewportu, chová se jako position static (je v normálním toku stránky). Pokud ale scrollujeme dál, prvek se "přilepí" a chová se jako position fixed. Podle toho, jestli nastavíme hodnotu top nebo bottom, se prvek "přilepí" při scrollování nahoru nebo naopak dolů.