Vyzkoušej si práci s balíčkem Faker
(česky "Padělač"). Balíček slouží ke generování náhodných údajů, například umí generovat jména, adresy, názvy firem a další. Balíček se dá využít například k vytváření dat pro ukázkovou nebo tréninkovou verzi aplikace, generování dat pro testování, anonymizaci dat, tvorbu simulací a počítačových her a další.
Otevři si stránku balíčku v na webu pypi.org. S pomocí této stránky si modul nainstaluj. Na stránce dále najdeš ukázky kódu. Zkus si první ukázku zkopírovat do svého programu a spustit. Pozor na to, že pro zobrazení výstupů je vždy nutné použít funkci print()
, program je tedy potřeba upravit do podoby níže..
from faker import Faker
fake = Faker()
print(fake.name())
print(fake.address())
print(fake.text())
Dále se podívej na druhou ukázku. Ta vygeneruje a vypíše 10 jmen.
for _ in range(10):
print(fake.name())
Pro nás program by se ale spíše hodila česká jména. Zkus si otevřít část o lokalizaci na GitHubu. Všimni si, že při vytváření objektu fake
z třídy Faker
je použit parametr "it_IT"
, který udává, pro jaký jazyk a "lokálního nastavení" mají být data generována. Namísto italských bychom preferovali česká. Podívej se na stránku o českém lokálním nastavení. Jaký je kód nastavení pro češtinu? Formát názvu je stejný jako pro italštinu, tj. řetezec složený ze dvou malých písmen, podtržítka a dvou velkých písmen. Určitě ho najdeš rychle, je přímo v nadpisu stránky.
Zkusme se nyní podívat na to, co přesně česká lokalizace "padělače" umí. Uvažujme například, že generujeme tréninkovou verzi aplikace pro správu kurzů Czechitas. Standardní metoda .name()
, která náhodně generuje mužská i ženská jména, není úplně to pravé. Podívej se na metodu, která generuje pouze ženská jména a vyzkoušej ji ve svém programu. Nakonec zkus vygenerovat i nějaké adresy.