Kódím.cz
1

Web scraping

Naučíte se jak ve vašich Python programech vytáhnout data z webových stránek.

Mnoho webových stránek na internetu obsahuje velmi zajímavá a užitečná data. Takových dat může být velký objem a mohou být rozházená po různých stránkách pod mnoha odkazy a není v našich silách je ručně ze stránek vykopírovat. Příkladem budiž například historická data o naměřených teplotách ze stránek Českého hydrometeorologického ústavu. Tato data jsou dostupná pouze skrze tabulky vložené přímo do webových stránek. Pokud chceme takovéto množství dat ze stránek dostat do našeho programu, musíme použít takzvaný web scraping.

HTML

Web scraping je technika pomocí které můžeme strojově číst obsah webových stránek na internetu. Webové stránky často vypadají velmi komplikovaně a sofistikovaně, ale nakonec jsou to pouhopouhé textové soubory psané ve speciálním jazyce zvaném HTML (HyperText Markup Language). Naštěstí pro nás není HTML jazyk programovací, nýbrž takzvaně značkovací. Není tedy zdaleka tak složitý jako například jazyk Python. Jazyk HTML má relativně jednoduchou strukturu a ani pro úplného začátečníka není těžké se v něm zorientovat. Pomocí HTML tvůrci webů definují samotný obsah stránek, tedy texty, obrázky, odkazy apod. Samotný vzhled stránky (barvičky, styl písma, rozmístění prvků na stránce apod.) se vytváří v jazyce zvaném CSS, který ale v tuto chvíli můžeme nechat být, neboť z hlediska zpracování dat nás vzhled stránek nezajímá.

HTML značky (tagy)

V následující ukázce vidíte HTML kód celé webové stránky tak, jak by si ji stáhl prohlížeč odněkud ze serveru.

<html>
<head>
  <meta charset="UTF-8">
  <title>Ukázka</title>
</head>
<body>
  <h1>Nadpis první úrovně</h1>
  <p>
    Text nějakého odstavce, který obsahuje
    <em>zvýrazněný text</em> a také <strong>
    důležitý text.</strong>
  </p>

  <h2>Nadpis druhé úrovně</h2>
  <div class="sekce1">
    <p>
      Druhý odstavec je v takzvaném divu, což je
      značka, která nemá sama o sobě žádný význam.
      Také zde máme
      <a href=&quothttp;://www.czechitas.cz"> odkaz na
      stránky Czechitas</a>.
    </p>

    <ol type="a">
      <li>První položka seznamu</li>
      <li>Druhá položka seznamu</li>
      <li>Třetí položka seznamu</li>
    </ol>
  </div>
</body>
</html>

Stránka se poté v prohlížeči zobrazí nějak takto. Zatím nevypadá příliš vábně, protože není nastylovaná. Styly nás však v této lekci nezajímají, protože pro webscraping nejsou důležité.

Ukázka HTML

Vytvořte si ve Visual Studiu soubor ukazka.html, zkopírujte do něj výše uvedený kód a soubor uložte. Poté tento soubor najděte v průzkumníku a dvojklikem by se vám měl otevřít ve vašem oblíbeném prohlížeči. Můžete tak zkontrolovat, že prohlížeč vaši stránku skutečně zobrazí tak, jak je uvedeno na obrázku výše.

V naší první webové stránce jsme viděli takzvané HTML tagsHTML značky. Značky se píší do špičatých závorek a většina značek má otevírací a zavírací část. Například značka em pro zvýraznění textu vypadá takto

HTML značka

Značky mohou mít takzvané atributy, které dále specifikují, co značka bude přesně zobrazovat. Například značka ol představuje seznam položek a má atribut zvaný type, který určuje, jestli se číslování položek děje pomocí písmen nebo čísel.

HTML atribut

Zajímavá a téměř nejpoužívanější je značka div, která sama o sobě nemá žádný vizuální význam. Slouží totiž k členění stránky na menší části. Všimněte si, že naší ukázkové stránka značku div také používá. Navíc u ní najdeme atribut class. Ten se běžně používá k stylování stránky a často podle něj můžeme při webscrapingu odlišit důležité části stránky.

Všech HTML značek je kolem stovky a mnoho z nich má spoustu možných atributů. Rozumět všem těmto značkám je prací webových vývojářů. Nám bude stačit získat nějaké malé povědomí alespoň o pár základních.

Pokud by vás zajímalo, co vše je v HTML možné, přehled všech používaných značek najdete zde (anglicky).

Cvičení