Proměnné

Proměnné potřebujeme k tomu, abychom si mohli nějakou hodnotu zapamatovat pro pozdější použití.

Při komplikovanějších výpočtech se nám často stane, že si potřebujeme nějaký mezivýpočet uložit pro pozdější použití. K tomu nám slouží takzvané proměnné.

Proměnná je jakási pojmenovaná krabička nebo šuplík, do kterého si můžeme uložit nějakou hodnotu, abychom ji neztratili a mohli ji používat v dalších výpočtech.

Můžeme například v rámci dietního programu spočítat kolik vanilkových věnečků denně jsme spořádali za posledních 5 dní.

>>> celkem = 1 + 2 + 4 + 1 + 6
>>> prumer = celkem / 5

Jména proměnných

Už do úplných začátků s programováním je dobré učit se dobrým návykům, které budou později usnadňovat programátorský život nejen vám ale hlavně lidem kolem vás. Jedním z takových návyků je správné pojmenovávání proměnných.

  • Název proměnné by neměl začínat velkým písmenem, např. Pocet. Takové názvy jsou rezervované pro speciální typy proměnných, ke kterým se v tomto kurzu nedostaneme.
  • Název proměnné by neměl obsahovat diakritiku, např. počet. Programovací jazyky vznikaly v anglofonním prostředí, kde se diakritika nepoužívá, takže si ní většina jazyků neporadí.
  • Víceslovné proměnné nesmí obsahovat mezeru, např. pocet hodin. To by si Python myslel, že to jsou dvě proměnné za sebou a nevěděl by co s tím. Pokud chcete proměnnou s více slovy, použíjte takzvanou velbloudí notaci pocetHodin nebo hadí notaci pocet_hodin.
  • Vždy proměnnou pojmenujte tak, aby její název jasně napovídal, co se uvnitř ní nachází. Například proměnná pocet_hodin jasně říká, že v ní bude asi nějaký počet hodin. Můžeme podlehnout touze název proměnné zkrátit například na pcthd aby se nám lépe psala. Až ovšem někdo další bude takový program číst, bude mlátit hlavout do stolu cože proboha znamená zkratka pcthdn.
  • Naposledy je dobré si uvědomit, že programy i programátoři se téměř vždy pohybují v mezinárodním prostředí. Takže je vždycky lepší pojmenovávat proměnné anglicky. V tomto kurzu ještě tohle pravidlo trošku rozvolníme, ale i tak si můžete začít zvykat na proměnné s názvem number_of_hours.