Klávesnice a terminál

Pro všechny programátory je důležité umět psát na klávesnici speciální znaky a ovládat práci s terminálem.

V této části si ukážeme, jakým způsobem budeme jako programátoři s počítačem komunikovat. Během vývoje budeme velmi často potřebovat poslat operačnímu systému nebo jinému programu nějaký příkaz. Zatím jste nejspíše zvyklí ovládat svůj počítač pomocí okýnek, ikonek, grafických nabídek apod. Kdybychom však měli hledat příkazy v nekonečných nabídkách a panelech, tak bychom se brzo zbláznili. Mnohem jednodušší je napsat příkaz přimo jako text do takzvaného terminálu.

Terminál ve VS Code

Visual Studio Code má terminál zabudovaný přímo v sobě. Spustíte jej tak, že ve VS Code v horním menu zvolíte TerminalNew Terminal.

VS Code Terminál

V okně terminálu vidíte velký bílý kurzor a před ním jakýsi kus textu, který ve vašem terminálu nejspíše vypadá jinak než v tom na obrázku.

Terminál

Můj terminál říká, že moje uživatelské jméno je podlomar a terminál jsem otevřel ve složce daweb. Po otevření terminálu v něm můžete začít psát příkazy. V předchozí lekci jsme nainstalovali program Node.js. Zkusíme zjistit jeho verzi. Do terminálu napište

node --version

a stiskněte Enter. Tento příkaz vypíše do terminálu číslo verze programu Node.js. Výstup bude vypadat nějak takto.

Terminál

Pokud vidíte vyšší verzi, všechno je v pořádku. Pokud naopak terminál vypsal nějakou jinou hlášku nebo chybu, pravděpodobně se vám nepodařilo programy Node.js a NPM naistalovat správně. Restartuje počítač a zkuste příkaz znovu. Pokud se stále nedaří, pomohou vám kouči nebo lektor naživo přímo v akademii.

Dolary

V životě programátora se příkazy dají psát i jinam než přímo do terminálu. Aby bylo jasné, že daný přikaz se má napsat do terminálu, ustálil se mezi programátory zvyk uvozovat takové příkazy znakem dolaru.

$ node --version

Znak dolaru do terminálu nepíšeme. Slouží pouze jako informace, že tento příkaz je určen pro terminál. Zkusme ještě zjistit verzi Gitu, který jste také instalovali v předchozí lekci.

$ git --version

Pokud vidíte číslo verze, můžete jásat.