2

Klávesnice a terminál

Pro všechny programátory je důležité umět psát na klávesnici speciální znaky a ovládat práci s terminálem.

V této části si ukážeme, jakým způsobem budeme jako programátoři s počítačem komunikovat. Zatím jste nejspíše zvyklí ovládat svůj počítač pomocí různých okýnek, ikonek, grafických čudlíků apod. Takový způsob je ovšem pro programátory mnohdy zbytečně omezující a zdlouhavý. Často je mnohem jednodušší s počítačem komunikovat textově pomocí takzvaného terminálu.

Počítačový terminál je zařízení, které má počátky ve 40. a 50. letech. Tehdy vypadal jako elektrický psací stroj a používal se k posílání textových příkazů do počítače, který byl v těchto dobách velký jako kuchyňská linka. Později terminály získaly obrazovky, podobně jako ten na obrázku z roku 1978, takže už se výsledky počítače nemusely tisknout přímo na papír.

VT100 Terminál

Možná vám to přijde neuvěřitelné, ale i v době, kdy se nám počítače vejdou do kapsy a máme úžasné grafické dotykové obrazovky, pro programátory je často nejrychlejší a nejpřehlednější zadávat příkazy textově jako na starých terminálech. Jediný rozdíl je dnes v tom, že terminál už není fyzické zařízení. Je to prostě program, který si spustíte na svém počítači, a hned vypadáte jako hackeři z nějakého béčkového filmu.

Můžete se podívat na krátké video, které ukazuje základní práci s termínálem. V následujicím textu pak půjdeme malinko víc do hloubky.

Práce s terminálem

Visual Studio Code má terminál zabudovaný přímo v sobě. Spustíte jej tak, že ve VS Code v horním menu zvolíte Terminal → New Terminal.

VS Code Terminál

Okno terminálu po otevření vypadá podobně, jako kdybyste používali skutečný fyzický terminál ze sedmdesátých let. Vidíte v něm velký bílý kurzor a před ním jakýsi kus textu, který ve vašem terminálu nejspíše vypadá jinak než v tom na obrázku.

Terminál

Po otevření terminálu se v něm ihned spustí takzvaný shell, což je program, který vykonává vaše textové příkazy a vypisuje jejich výsledky. Zde se opět dostáváme trochu do potíží, protože každý operační systém má svůj vlastní shell. To je důvod proč před kurzorem nejspíše vidíte něco jiného než na obrázku. Ve Windows se používá shell jménem cmd, na Linuxu máme bash, MacOS používal také bash, nedávno ale přesedlal na shell jménem zsh. V horní liště mého terminálu vidíte, že můj shell je bash. Mám jej nastavený tak, aby před kurzorem zobrazoval název složky, ve které se zrovna nacházím. Vy tam pravděpodobně máte celou cestu ke složce, ve které se vám terminál otevřel.

Shell příkazy

Pokud pracujete na Windows, možná v horní liště terminálu vidíte název PowerShell. To je nový modernější shell od Microsoftu, my jej však používat nebudeme. Zkuste proto z nabídky vybrat shell jménem cmd.

Nyní můžeme zkusit našemu shellu poslat nějaký příkaz. Nejdříve budeme chtít vidět obsah složky, ve které se právě nacházíme. Pokud jste v shellu cmd, napište do termínálu dir a stiskněte Enter. Pokud máte bash nebo zsh, příkaz se jmenuje ls. V mém případě vypadá výsledek takto.

Terminál

Později v kurzu budeme psát příkazy i jinam než do shellu. Pokud tedy bude potřeba zadat nějaký příkaz přímo v shellu, naznačíme to symbolem dolaru, například takto:

$ dir

Dolar se do shellu nepíše. Z toho důvodu je také barevně odlišen od samotného příkazu. Často také budeme příkazy zobrazovat i s jejich výsledky, které už dolarem nezačínají. To znamená, že je do terminálu nepíšeme, jsou zde vypsány jen pro naši informaci. Výsledek příkazu ls pak může vypadat třeba takto.

$ ls
assets courses courses.json exercises

Pozor na to, že ls funguje jen v bashi, tedy pouze na Linuxu a MacOS, ve Windows je třeba psát dir.

Lovení speciálních znaků

Při práci s terminálem ale především během programování budeme často potřebovat napsat různé speciální znaky, které jste možná v životě nikdy nepotřebovali, například složené závorky {}, roura |, dolar $ apod. Tyto znaky může být občas těžké na klávesnici najít v závislosti na tom, jaké rozložení klávesnice používáte. V podstatě existují dvě hlavní možnosti.

Používat českou klávesnici

Všechny důležité speciální znaky lze napsat na českém QWERTZ rozložení klávesnice za pomoci klávesy Alt Gr (pravý Alt). Například levá složená závorka se napíše jako Alt Gr + B. Následující plánek by vám měl pomoci najít na českém rozložení všechny znaky, které budete potřebovat. Jen pozor, že pokud máte české rozložení ve variantě QWERTY, zkratky používající Alt Gr vám pravděpodobně fungovat nebudou.

Přepínat mezi českou a anglickou klávesnicí

Druhá možnost je během programování přepínat mezi českou a anglickou klávesnicí. Zde je výhoda v tom, že většina důležitých speciálních znaků se na anglické klávesnici nachází v horní řadě tam, kde jsou běžně písmenka s diakritikou, opět viz plánek. Drobná potíž spočívá v tom, že na české a anglické klávesnizi se liší pozice písmen Y a Z. Proto je lepší používat české rozložení ve variantě QWERTY. V takovémto případě je také dobré naučit se zkratku pro přepínání mezi klávesnicemi. Ve Windows to bývá většinou Alt + Shift.

Pokud si chcete na vašem počítači nanistalovat českou QWERTY klávesnici, postupujte podle tohoto videa.

Cvičení

1

Klávesová zvířátka

to dáš

Nastavte si klávesnici na českou nebo anglickou podle toho, jak vám osobně přijde nejpohodlnější. Procvičte si svoji orientaci ve spciálních znacích a zkuste pomocí nich vyrobit alespoň některá z následujících klávesových zvířátek.

Klávesová zvířátka

Shrnutí

V této lekci jsme

  • poznali co je to terminál a k čemu se nám hodí,
  • naučili se základní příkazy v shellech jako cmd nebo bash,
  • zorientovali se na klávesnici a naučili se psát spoustu divných ale užitečných znaků.