1

Příprava před kurzem

Abychom mohli začít programovat, je potřeba na počítač nainstalovat dva programy - prohlížeč Chrome a Visual Studio Code. Postupujte dle následujících instrukcí.

Prohlížeč Chrome

Jazyk JavaScript je primárně určen pro vývoj webu a proto jej nejsnadněji spustíme ve webovém prohlížeči. Prohlížečů je k dispozici několik. Na systému Windows pravděpodobně máte prohlížeč Edge, na Macu najdete Safari. Abychom se nemuseli trápit s rozdíly mezi různými prohlížeči, budeme na kurzu všichni používat prohlížeč Chrome. Pokud jej náhodou už používáte a máte jej na počítači nainstalovaný, stačí jej pouze aktualizovat na nejnovější verzi.

 1. Spusťte Chrome,
 2. vpravo nahoře klikněte na ikonu možností (tři tečky),
 3. klikněte na Aktualizovat Google Chrome (anglicky Update Google Chrome). Pokud toto tlačítko nevidíte, máte nejnovější verzi prohlížeče.

Pokud prohlížeč nainstalovaný nemáte, přejděte na oficiální stránky Chrome a následujte instrukce pro stažení a instalaci.

Visual Studio Code

Pokud jste prošli kurzem Úvod do programování, Visual Studio Code máte pravděpodobně nainstalováno. Zkuste si jej cvičně spustit. V opačném případě následujte instrukce níže.

 1. Z tohoto odkazu si stáhněte Visual Studio Code.
 2. Stažený soubor spusťte. Rozeběhne se průvodce instalací, ve kterém stačí klikat na Next tak dlouho, dokud se nespustí instalace. Ve druhém kroku je pouze potřeba souhlasit s licencí.
 3. Jakmile instalace doběhne, zavřete okno tlačítkem Finish. Visual Studio Code by se mělo samo spustit ihned po instalaci.
 4. Pro jistotu restartujte počítač, aby se všechny provedené změny správně usadily.

Nastavení VS Code

Aby se nám ve VS Code dobře programovalo, uložíme si některá užitečná nastavení. Spusťte VS Code a z horního menu vyberte ViewCommand Palette.... Do textového políčka zkopírujte tento text

Open Settings (JSON)

a stiskněte enter.

Otevře se okno s editorem. Do jeho pravé časti vložte tento text

{
 "editor.tabSize": 2,
 "editor.detectIndentation": false,
 "editor.renderWhitespace": "boundary",
 "editor.insertSpaces": true,
 "editor.wordWrap": "on",
 "files.eol": "\n",
 "editor.minimap.enabled": false,
 "editor.fontSize": 16
}

a uložte stiskem Ctrl+S nebo z menu vyberte FileSave.

Hotovo

Hurá, máte hotovo a jste připravení na kurz.